Kış demek portakal demek aslında… Mis gibi kokusu yeter insana değil mi? Aslında yalnızca harika kokusu ve canlı rengi ile seviyorum portakalı… Kabuğu ayrı içi ayrı bir lezzet…Tatlılara kattığı aroması ile mutfağımdan hiç eksik olmaz portakal kabuğu şekerlemesi. Hele de keklerde… Pişmeye başlayan portakalil kekin kokusu tüm evi sarar ya hani…. Bir yandan pencereden vuran hafif bir güneş ışığı bir yandan da keke eşlik etmek için demlenme fazında bergomat aromalı misss gibi bir çay.. Heh işte o manzarayı diyorum, o kokuyu…

 

 

Var mıdır ki sevmeyen portakal kokusunu…

Sevenler ile birlikte kokusu burnumuzda kala kala okuyalım mı yazımızın devamını:)

 

Kış mevsimi geçmeden ki boşuna demiyorum bugün resmen Izmir`e bahar gelmese de ondan once havası gelmişti. Çok güzel bir hava vardı. İşte portakal mevsimi bitmeden ben de bu kadar portakaldan bahsetmişken sizlerle güzel mi güzel bir reçel paylaşmak istiyorum portakal tadında… Mutlaka bu reçeli deneyin derim. Sabah kahvaltılarda o kadar güzel bir tat bırakıyor ki insanın ağzında. içerisinde rulo şeklinde şirin mi şirin portakal kabukları ise kahvenin yanına tatlı niyetine…

Yapımı aslında çok da meşakkatli değil sadece portakalın acısını çıkarmak için bir kaç aşama gerekiyor. Öyle iki kelime ile anlatılmaz tabi ki buyrun tarife:)

 

 

 

Portakal Kabuğu Reçeli

  • Malzemeler:
  • 1 kg şeker
  • 10 adet portakal
  • 1 çay bardağı su

Yapılışı:

1-Portakalların üst kabuklarını rendenin pütürlü tarafı ile rendeliyoruz. Malum portakallar parlak görünsün diye üzerine bir madde sürüyorlar. Sonrasında portakalın kabuğunu yukarıdan aşağıya hilal şeklinde 5-6 eşit parçaya ayırıyoruz. Portakal soyma işleminden hiç bir farkı yok. İstediğiniz kalınlıkta olabilir.

2-Ardından içlerindeki beyaz kısımları da hafifçe azaltıyoruz. Rulo yapıp iğne ve iplik yardıma ile diziyoruz.

 

3-ipe dizilmiş bir şekilde portakal kabukları üç defa ayrı ayrı suya konup kaynatılıyor.her defasında suyu süzüp tekrar yeniden suya konacak ve kaynatılacak. Aynı İşlemi üç kez yapıyoruz ki kabukların acılığı çıksın. Gerekli görürseniz rakamı dörde bile çıkartabilirsiniz.

 

 

4- sonrasında ipten tek tek özenle ayırıyoruz ve suyu süzülsün diye bir süzgüye alıyoruz. Bir tencerede 1 kilo şeker ile birlikte bir çay bardağı suyü kaynayıp şurup hazırlıyoruz , bir iki damla limon da ekleyebiliriz şekerlenmemesi adına .

5-Şurubun içerisine portakal kabuklarını da ilave edip bir taşım daha kaynatıyoruz ve ocağı kapatıp bir gece bekletiyoruz. Ertesi gün kıvamı gelene kadar kaynatıyoruz ve kavanozlara alıyoruz .

şimdiden afiyet, şifa olsun 🙂 kalbi muhabbetlerimle:)

image

Ben bugün tam bahar moduna girdim, bir de papatya fotoğrafı ekleyim tam olsun.

 

Bu reçel standını da Balçova`da bir cafede çekmiştim çok hoş değil mi:)

5 YORUMLAR

    • Hale hanım merhabalar:) çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için fotoğrafları canon 600d ile çekiyorum. Beğenmenize çok sevindim:) güzel yorumlarınızı yine beklerim. Sevgilerimle 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here